ROBERT GIROLAMI

dirijor

Format la Conservatorul Naţional Superior din Paris şi la Opera din Monte-Carlo, François Robert Girolami a dirijat, de-a lungul carierei sale, Orchestra Naţională a Operei din Monte-Carlo, Orchestra Naţională din Haiffa, Orchestra Radio din Zagreb, orchestrele simfonice din Florenţa, Castilia Leon, Avignon, Marsilia, Nancy ş.a.
A dirijat marile creaţii de operă şi lucrările reprezentative ale genului vocal-simfonic: oratorii, recviemuri, misse. A efectuat înregistrări pentru radio şi televiziune în Franţa, Olanda, Spania. Este unul din cei mai vechi colaboratori ai Filarmonicii de Stat Sibiu, cu o prestaţie care acoperă peste 30 de ani; în dubla calitate de dirijor şi director artistic asociat, a dirijat nenumărate concerte la Sibiu şi a organizat sute de concerte ale filarmonicii sibiene în străinătate (Franţa, Italia, Spania).