"Mama mea gâsca" - M. Ravel

🎤 Narator: Oana Brânzan

Înscrieri la 📱 0735566486
🎫 Bilete: 10 lei

Se spune că Maurice Ravel a văzut lumea prin ochii unui copil. Deși nu a avut copii, Ravel a fost fascinat toată viața de jucării mecanice elaborate și le citea frecvent basme cu voce tare copiilor prietenilor săi. Doi dintre acești copii au fost Jean și Mimi Godebski, fiul și fiica lui Cipa și Ida Godebski, un cuplu polonez care îi aduna frecvent pe unii dintre cei mai mari artiști ai vremii la întâlniri în apartamentul lor din Paris. Pe lângă Ravel, printre invitații la seratele lor s-au numărat Erik Satie și Igor Stravinski, André Gide și Jean Cocteau. În 1908, când Jean și Mimi aveau 8 și, respectiv, 10 ani, Ravel a compus "Ma Mère l'Oye" ("Suita Mama Gâscă"), o compoziție pentru pian la patru mâini, pentru ca ei să cânte împreună. Fiecare mișcare din suită înfățișează câte un personaj din basmele Mamei Gâscă. Câțiva ani mai târziu, Ravel a rescris acele duete de pian în piese pentru orchestră. Există cinci povești muzicale scurte pe care le veți descoperi la concertul-lecție!

Bătrâna mamă gâscă
De pleacă de-acasă
Își pune în spate
Un băț cu o traistă.
Ea pleacă în lume
La strâns de povești
Și pune în traistă
Basme cu regi.
Când urcă în aer,
Pe-un nor de aur,
Transformă un prinț
Într-un balaur.
Coboară de-acolo
Pe-o frunză de tei
Și scoate din sac
Prințese și zmei.
Când urcă pe lună,
Cu o carte-n brațe,
Mama mea gâsca
Nici că mai tace!

🤝 Acțiunile Filarmonicii de Stat Sibiu sunt posibile cu finanțarea Consiliului Județean Sibiu.