Carnavalul Animalelor

Bilete:

10 lei

Vineri, 17 mai 2024, orele 10.00 și 11.30, Sala Thalia

CONCERT EDUCATIV "Carnavalul Animalelor"

Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu
Dirijor: Tiberiu Soare
Narator: Paul Bondane

asCULTă:
  • Camille Saint-Saëns -„Carnavalul animalelor”

Compozitorul francez Camille Saint-Saëns se considera o persoană foarte serioasă. Atât de serioasă, încât a interzis ca una dintre cele mai cunoscute piese ale sale să fie interpretată în public până după ce a murit, deoarece considera că i-ar fi afectat reputația de compozitor de muzică „serioasă".

Din fericire, dorințele exprimate în testamentul său au fost îndeplinite, iar "Carnavalul animalelor" a fost publicat în 1922, la un an după moartea sa, și a avut premiera publică mondială la 25 februarie același an.

"Carnavalul animalelor" este o suită muzicală comică, compusă din 14 mișcări scurte, fiecare dintre ele despre un tip diferit de animal. Lucrarea a fost scrisă pentru un pic de ușurare după ce compozitorul s-a întors dintr-un turneu de concerte destul de dezastruos.

Scrisă în 1886, piesa este în prezent una dintre lucrările pentru care Saint-Saëns este cel mai bine amintit și a reprezentat un element de bază pentru repertoriul de violoncel, precum și o sursă de inspirație pentru partitura lui John Williams pentru Harry Potter.

Înscrieri la telefon 0735566486.

Concertele organizate de Filarmonica de Stat Sibiu sunt recomandate tuturor copiilor, indiferent de vârstă, care au pregătirea și atitudinea necesară pentru o sală de spectacol.