Minunata Muzică Nouă. Tinerii întâlnesc muzica contemporană!

Bilete:

30 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari)

Miercuri, 9 noiembrie 2022, Asociația Culturală SOUND BORDERS propune în avanpremiera Festivalului Minunata Muzică Nouă (Brave New Music), ediția a III-a, un eveniment educativ și un concert de muzică contemporană.

Așadar, începând cu ora 14.00, tinerii sunt invitați la Filarmonica de Stat Sibiu pentru o întâlnire cu muzicienii ansamblului Couleurs. Întâlnirea de tip preview va fi structurată asemeni unei prezentări de circa 50 minute, în care dirijorul Alexandru Murariu va vorbi despre muzica modernă, va intra în dialog cu elevii și împreună cu ansamblul se vor exemplifica câteva momente reper din creația modernă și contemporană pentru ansamblu. De asemenea, se vor interpreta câteva eșantioane atractive din lucrările incluse în programul concertului. Accesul se face în baza biletelor în valoare de 10 lei, disponibile la casa de bilete a Filarmonicii.
La ora 19.00, în Sala "Henry Selbing" a Filarmonicii de Stat Sibiu, ansamblul Couleurs (Ramona Murariu, Carina Coste - flaut, Sergiu Cebotari - clarinet, Alexandra Cotoros - harpă, Alexandru Lazăr - pian, Anton Vîntur - percuție, Sonia Vulturar - vioară, Francesco Ionașcu - vioară, Ana-Teodora Buia - vioară, Fodor Lilla Dorottya - violă, Diana Stir - violoncel, dirijor Alexandru Murariu - director artistic) va susține un concert de muzică contemporană, cu lucrări din creația compozitorilor Dan Dediu, Cornel Țăranu, Iannis Xenakis, Aron Torok-Gyurko și Alexandru Murariu, parte a turneului național „Aniversări”.
Turneul național "Aniversări" este un proiect al Asociației Culturale SOUND BORDERS, în parteneriat cu Filarmonica de Stat Sibiu, finanțat de Administraţia Fondului Cultural Naţional.