Recital cameral

Bilete:

40 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari)

Piața Mare 4 - 5, Sibiu 550163, Romania

Vineri, 31 mai 2024, ora 18:00, Muzeul Brukenthal - Cabinetul de curiozități

Recital cameral

Gaudeamus Quartet

al Filarmonicii Brașov

asCULTă:
  • J. Haydn - Cvartet op. 74, nr. 3
  • W.A. Mozart - Divertimento în Re major
  • G. Verdi - Cvartet în mi minor
Înființat la Iași, în 1986, GAUDEAMUS QUARTET are în prezent următoarea componență: Lucia Neagoe – vioara I, Raluca Irimia – vioara II, Leona Varvarichi – viola și Ștefan Neagoe – violoncel, soliști concertiști ai Filarmonicii Brașov.
Repertoriul cvartetului este impresionant, cuprinzând peste 250 de lucrări din creația lui Luigi Boccherini, Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Franz Schubert, Felix-Mendelssohn Bartholdy, Robert Schumann, Johannes Brahms, Edvard Grieg, Antonin Dvořak, Bedřich Smetana, Maurice Ravel, Claude Debussy, Béla Bartók, George Enescu, Dmitri Schostakovich, Serghei Prokofiev, Mihail Jora, Pascal Bentoiu, Wilhelm Berger, Vasile Herman, Theodor Grigoriu, Vasile Spătărelu, Anatol Vieru, Adrian Iorgulescu, Ulpiu Vlad, Dan Dediu, Adrian Pop, Menachem Zur, Maia Ciobanu ș.a.
Au concertat atât pe scenele de concert din România, cât și pe cele din străinătate: Marea Britanie, Franța, Japonia, Italia, Germania, Austria, Spania, Turcia, Slovacia, Polonia, Ungaria, Croația, Olanda, Bulgaria, Cipru, Suedia, Rusia.

Biletele sunt disponibile la casieria Muzeului Brukenthal și la intrare, în seara concertului, la prețul de 40 lei (50% reducere pentru elevi, studenți, pensionari).
Număr locuri: 50

Eveniment organizat în cadrul proiectului "Camerele Sibiului", inițiat de Filarmonica de Stat Sibiu în parteneriat cu Muzeul Național Brukenthal.