Filarmonica Sibiu deschide „Cafeneaua muzicală“

Mâine, 20 aprilie, melomanii sunt invitați la „Cafeneaua muzicală“ din Chimnița Filarmonicii.

Înaintea fiecărui concert, aici vor avea ocazia să socializeze, să cunoască amănunte inedite despre programul serii, să urmărească dialoguri de colecție și chiar să pună întrebări invitaților. În fiecare săptămână, evenimentul aduce personalități ale vieții culturale în fața publicului sibian.
Prima conferință din această serie va avea loc joi, 20 aprilie, începând cu orele 18.30. Dirijorul Cristian Lupeș, managerul Filarmonicii de Stat Sibiu, va prezenta conceptul artistic al concertului simfonic în dialog cu istoricul Răzvan Pop, managerul Bibliotecii Județene ASTRA Sibiu, care va creiona contextul istoric și ne va vorbi despre ce se întâmpla la Sibiu în perioada în care au fost compuse lucrările muzicale.
Accesul publicului la conferință este permis pe baza biletelor de intrare la concert. Conferința va fi transmisă în direct și pe pagina de Facebook a Filarmonicii.
Următoarea ediție a „Cafenelei muzicale“ este programată joi, 27 aprilie, tot de la 18.30.

„Cafeneaua muzicală“ este o inițiativă a Filarmonicii de Stat Sibiu în colaborare cu Eco Zen Boutique.