Muzica își găsește loc spre inimile noastre, în ciuda tuturor piedicilor!

Curajul de a fi de partea adevărului, iubirea pentru muzică, responsabilitatea față de public, decența de care ar trebui să dea dovadă orice artist și bunul simț au triumfat, aseară, prin concertul susținut pe esplanada Filarmonicii de către muzicienii neafiliați Sindicatului Artiștilor Instrumentiști din Filarmonica Sibiu.

Eroii serii au fost: dirijorul Alessandro Crudele, violoncelistul Ștefan Cazacu și soția sa, harpista Adriana Cazacu, orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu (vioara I: Marius Radu, Lilia Radu, Raluca Sfîriac, Iuliana Silișteanu, Antonia Mihalca, Natalia Rotaru; vioara II: Alexandru Timilie, Andreea Baicu, Paula Gherasim, Ionuț Bugnar; viola: Gabriel Silișteanu, Terez Mihaly, Mihaela Boca, Petronela Nicorescu; violoncel: Titus Tincu, Ina Turoiu, Silviu Chiorlise; contrabas: Valentin Desagă), Cvartet Intermezzo (Raluca Sfîriac - vioara I, Alexandru Timilie - vioara II, Mihaly Terez - viola, Titus Tincu - violoncel) și Tromba Felix (Medve Sandor - trompetă, David Jurca-Zorlențan - trompetă, Alin Roman - corn, Ion Palagniuc - trombon, Gheorghe Simion Ianța - tubă). Felicitări, dragi colegi!

Le suntem recunoscători tuturor celor care s-au oprit pe strada Cetății, să trăiască împreună cu noi emoțiile acestui concert improvizat, precum și celor care ne-au urmărit online. Aplauzele voastre ne încurajează să continuăm!

"𝑀𝑢𝑧𝑖𝑐𝑎 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑜 𝑙𝑒𝑔𝑒 𝑚𝑜𝑟𝑎𝑙𝑎̆. 𝐸𝑎 𝑑𝑎̆ 𝑠𝑢𝑓𝑙𝑒𝑡 𝑢𝑛𝑖𝑣𝑒𝑟𝑠𝑢𝑙𝑢𝑖, 𝑎𝑟𝑖𝑝𝑖 𝑔𝑎̂𝑛𝑑𝑖𝑟𝑖𝑖, 𝑎𝑣𝑎̂𝑛𝑡 𝑖̂𝑛𝑐ℎ𝑖𝑝𝑢𝑖𝑟𝑖𝑖, 𝑓𝑎𝑟𝑚𝑒𝑐 𝑡𝑖𝑛𝑒𝑟𝑒𝑡̦𝑖𝑖, 𝑣𝑖𝑎𝑡̦𝑎̆ 𝑠̦𝑖 𝑣𝑒𝑠𝑒𝑙𝑖𝑒 𝑡𝑢𝑡𝑢𝑟𝑜𝑟 𝑙𝑢𝑐𝑟𝑢𝑟𝑖𝑙𝑜𝑟. 𝐸𝑎 𝑑𝑎̆ 𝑒𝑠𝑒𝑛𝑡̦𝑎 𝑜𝑟𝑑𝑖𝑛𝑖𝑖, 𝑖̂𝑛𝑎̆𝑙𝑡̦𝑎̂𝑛𝑑 𝑐𝑎̆𝑡𝑟𝑒 𝑡𝑜𝑡 𝑐𝑒 𝑒𝑠𝑡𝑒 𝑏𝑢𝑛, 𝑑𝑟𝑒𝑝𝑡 𝑠̦𝑖 𝑓𝑟𝑢𝑚𝑜𝑠." (𝑃𝑙𝑎𝑡𝑜𝑛)

Muzică la înălțime
Peste 150 de artiști participă la Festivalul ICon Arts Transilvania 2024
Concursul - Festival "Carl Filtsch" și-a desemnat câștigătorii
Copiii au devenit ținte în atacul sindicatului împotriva Filarmonicii Sibiu!
Concursul-Festival Carl Filtsch 2024: Juriul a ales finaliștii