Programul zilei de 7 septembrie la Sibiu Opera Festival

Cea de a XXI-a ediție a proiectului Sibiu Opera Festival va continua, miercuri, 7 septembrie, cu patru recitaluri în spații neconvenționale și o conferință extraordinară la care așteptăm mass media și publicul interesat.

Seria momentelor muzicale "Take an Opera Break" ajunge la cota 2000. Tinerii artiști participanți la masterclass-ul de canto coordonat de baritonul Florin Estefan vor cânta la Bâlea Lac, mâine, 7 septembrie, la orele 10.00. La 11.20, Mzeul "Badea Cârțan" din Cârțișoara va fi gazda recitalului de operă, iar la orele 12.30, poposim la Palatul Brukenthal din Avrig. După-amiază, de la orele 16.00, tinerele voci vor interpreta arii din opere celebre pe pietonala Nicolae Bâlcescu, în zona Hotelului Împăratul Romanilor.
Artiștii consacrați și tinerii participanți la masterclass-ul de canto intră pentru prima dată în dialog cu mass-media sub auspiciile Sibiu Opera Festival. Filarmonica de Stat Sibiu vă invită la o conferință extraordinară moderată de Claudia Robu (realizator de emisiuni culturale la TVR). Evenimentul va avea loc mâine, 7 septembrie, orele 15.00, în Sala "Henry Selbing" a Filarmonicii. Accesul publicului larg la conferință este liber în limita locurilor disponibile.

***

Sibiu Opera Festival, ediția a XXI-a, este organizat de Filarmonica de Stat Sibiu, cu susținerea Consiliului Județean Sibiu. Acțiunea este cofinanțată de Primăria municipiului Sibiu prin Agenda Culturală 2022.

Concert extraordinar dedicat Zilei Naționale a României, cu lucrări în premieră mondială!
«City Break» este tema Concertului de Anul Nou de la Sibiu. Biletele s-au pus în vânzare pentru destinația: 2023
Cristian Lupeș, invitat la „Vorba de cultură”
Consiliul Județean Sibiu invită sibienii la evenimentele organizate de Ziua Națională a României
Concerte educative de succes