Publicul se întoarce în Sala Thalia a Filarmonicii Sibiu

Concertul de joi, 10 decembrie 2020 marcheazăreîntoarcerea publicului în Sala Thalia a Filarmonicii de Stat Sibiu. Totul se va întâmpla virtual, cu ajutorul tehnoligiei. Instituţia va fi astfel prima filarmonică din ţară care apelează la tehnologie pentru a readuce publicul în faţa artiştilor.

Orchestra Filarmonicii Sibiu – condusă de la pupitrul dirijoral de Cristian Lupeş - continuă seria de concerte live din cadrul „Staţiunii Muzicale Brukenthal” prin intermediul unui eveniment la care „vedetele” repertoriale sunt Enescu şi Copland.

Pentru că despărţirea de public este prea lungă şi pentru că nu dorim să încheiem acest an fără să avem publicul în sală, alături de artişti, am apelat la tehnologie pentru a avea spectatorii alături de noi. Astfel, cu ajutorul aplicaţiei „zoom” oricine poate fi prezent în sală, prin intermediul monitoarelor  pe care le-am amplasat printre scaune.

Concertul va fi transmis în direct din Sala Thalia a Filarmonicii Sibiu şi va putea fi urmărit gratuit pe canalul de youtube, pagina de facebook şi aplicaţia Filarmonica Sibiu, joi 10 decembrie 2020, cu începere de la ora 19.

Evenimentele organizate de Filarmonica Sibiu sunt realizate cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu.

asCULTă:
George Enescu – Dixtuorul pentru suflători, op. 14
 Aaron Copland - Primăvara Apalaşă

Link zoom: https://us02web.zoom.us/j/87667206114?pwd=Z3U2TjU4cVFtSmlTNEpYYzdDb1ZhUT09

Până ne vom reîntâlni, stați acasă și urmați îndemnul experților!
Vom trece peste asta împreună... Noi, expertul dumneavoastră muzical, vă suntem alături în fiecare zi!

Urmăriţi-ne pe:
www.facebook.com/FilarmonicaSibiu
www.youtube.com/ FilarmonicadeStatSibiu
www.instagram.com/filarmonicasibiu
www.tiktok.com/FilarmonicaSibiu
Aplicația Filarmonica Sibiu (App Store și Google Play)