Rămas bun, Ștefan Huroș!

Filarmonica de Stat Sibiu a primit cu multă tristețe vestea trecerii în neființă a domnului Ștefan Huroș, a cărui îndelungată carieră s-a împletit mai bine de patru decenii cu existența instituției noastre.
Născut la 19 august 1934, la Deva, Ștefan Huroș și-a început activitatea artistică în orchestra Filarmonicii sibiene în octombrie 1968, împreună cu soția sa, percuționista Elsa Huroș (născută Fernengel), câștigându-și respectul și aprecierea tuturor pentru calitățile lor umane și profesionale. Cei doi au format o frumoasă familie muzicală, alături de fiul Carol Huroș (violoncelist), nora Cătălina Huroș (pianistă) și nepotul Aaron Huroș (violonist).
Ștefan Huroș s-a stins pe 2 ianuarie 2023, la doar doi ani după ce și-a pierdut partenera de viață și de scenă.
Regretatul nostru coleg va fi condus pe ultimul drum, miercuri, 11 ianuarie 2023.
Dumnezeu să-l odihnească în pace! Sincere condoleanțe familiei îndoliate!