Stelele muzicii clasice strălucesc la Sibiu Opera Festival, din 20 până în 26 septembrie

Teodora Enache, Marcel Iureş şi Opera Națională Română din Cluj-Napoca onorează cea de a XX-a ediţie Sibiu Opera Festival.

În perioada 20-26 septembrie, cetatea şi judeţul sărbătoresc arta lirică la superlativ.

Programul Sibiu Opera Festival va fi presărat cu momentele atât de apreciate la edițiile anterioare sub genericul “Take an Opera Break”, în spaţii neconvenţionale.
Unul dintre cele mai aşteptate spectacole ale ediţiei va fi susţinut de Opera Națională Română din Cluj-Napoca, sub bagheta lui David Crescenzi, pe 24 septembrie.
Cel mai nonconformist dirijor român contemporan, Cristian Lupeş, dirijează orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat Sibiu în Piaţa Mare, pe 25 septembrie, în spectacolul de teatru simfonic “Planetele” de Gustav Holst, cu participarea extraordinară a actorului Marcel Iureș.
Sala Thalia va găzdui, pe 26 septembrie, “The Enescu Project”, un experiment care scoate în evidență fațete încă neexplorate ale geniului enescian. Și tot în 26 septembrie, inima cetății va pulsa pe ritmul unui concert susţinut de Teodora Enache, în armonii de jazz.

Program Sibiu Opera Festival 2021

• 20-22 septembrie | "Take an Opera Break" - Recitaluri în locații neconvenționale din Sibiu și împrejurimi
  • 23 septembrie, ora 20.00, Sala Thalia | Gala de Operă - Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu, dirijor: Vlad Conta
  • 24 septembrie, ora 15.00, Piața Mare | "La fanciulla del West" (G. Puccini) - Opera Națională Română din Cluj-Napoca
  • 25 septembrie, ora 15.00, Piața Mare | "Planetele" (teatru simfonic de Gustav Holst) - Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu, dirijor: Cristian Lupeș, invitat special: Marcel Iureș, regizor: Alexandru Dabija
  • 26 septembrie, ora 15.00, Piața Mare | "Unifying Worlds" - Teodora Enache | From Beethoven to Enescu | Jazz@SOF
  • 26 septembrie, ora 18.00, Sala Thalia | "The Enescu Project" (Nicolas Dautricourt - vioară/Valentin Șerban - vioară/Răzvan Popovici - violă / Valentin Răduțiu - violoncel) - Capriccio Quartet

Intrarea la evenimentele din cadrul Sibiu Opera Festival 2021 este liberă, în limita locurilor disponibile, cu respectarea normelor sanitare împotriva infectării cu virusul Covid-19.

Demarat în anul 2001, proiectul Sibiu Opera Festival reprezintă o manifestare muzicală de amploare, cu o participare internaţională substanţială, menită să satisfacă interesul publicului din România și din străinătate pentru muzica de operă. Încă de la prima ediție, festivalul organizat de Filarmonica de Stat Sibiu îşi propune să promoveze oraşul ca un centru muzical naţional şi european de cultivare a artei lirice.

Eveniment realizat cu sprijinul Consiliului Județean Sibiu.
Acțiune cofinanțată de Primăria municipiului Sibiu.

Concert la Palatul Brukenthal
Concert simfonic și concert educativ dirijate de Ciprian Marinescu la Sibiu
Marc Coppey, dirijor și solist al concertului de joi