Un ultim omagiu maestrului Ovidiu Dan Chirilă

Filarmonica de Stat Sibiu regretă profund dispariția maestrului Ovidiu Dan Chirilă.

Ovidiu Dan Chirilă și-a început pregătirea muzicală la Liceul de Artă din Braşov, iar apoi a studiat la Conservatorul de Muzică „Ciprian Porumbescu” din Bucureşti, absolvind în anul 1984 specializarea compoziţie - dirijat orchestră.
Între anii 1990-1991, a fost invitat permanent la pupitrul orchestrei Operei de Stat din Chişinău.
A dirijat orchestrele mai multor filarmonici din țară și din străinătate, între care și orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu.
Ultima prezență a domniei sale pe scena Sălii Thalia a fost în 22 octombrie 2020, când orchestra sibiană, alături de pianistul Ovidiu Pârjol, a interpretat compoziții de Beethoven, Grieg și Elgar în prima ediție a festivalului "Minunata Muzică Nouă".
A fost dirijor și director artistic al Filarmonicii Brașov, pe care a și condus-o din postura de director în perioada 1996-2004.
Pe lângă activitatea sa dirijorală, a compus și numeroase lucrări, fiind nominalizat ca membru al Uniunii Compozitorilor din Germania.
Mulțumim pentru muzică!

Concert extraordinar dedicat Zilei Naționale a României, cu lucrări în premieră mondială!
«City Break» este tema Concertului de Anul Nou de la Sibiu. Biletele s-au pus în vânzare pentru destinația: 2023
Cristian Lupeș, invitat la „Vorba de cultură”
Consiliul Județean Sibiu invită sibienii la evenimentele organizate de Ziua Națională a României
Concerte educative de succes